مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات

پایگاه اطلاع رسانی حنا

اطلاع رسانی شفاف،واقعی و روشن در پایگاه اطلاع رسانی حنا

سلام دوست عزیز به وبلاگ پایگاه اطلاع رسانی حنا خوش آمدید *** سال اقتصاد و فرهنگ باعزم ملی و مدیریت جهادی مبارک***نظر یادتون نره.

وب سایت روز آنلاین در یادداشتی ، درباره بیانیه اخیر شورای راه سبز امید برای دعوت از مردم ایران برای برگزاری تجمع سکوت در 25 خرداد، طی مقاله ای به بررسی این بیانیه پرداخت.
سایت روز آنلاین (Roozonline) در تاریخ یکشنبه 22خرداد (June 11) در یادداشتی، درباره بیانیه اخیر شورای راه سبز امید برای دعوت از مردم ایران برای برگزاری تجمع سکوت در 25 خرداد، طی مقاله ای به بررسی این بیانیه پرداخت.
. شاید کنایه‌آمیز باشد که در سالگرد انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری در 22 خرداد سال 88 قرار بر انتقاد از بیانیه دعوت به تجمع شورایی باشد که قرار بود پس از حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی نقش رهبری جنبش سبز را بازی کند. این شورا در جدیدترین بیانیه ی خود٬ از مردم دعوت کرده است که عصر روز پنج شنبه٬ در پارک‌ها جمع شوند و تجمع سکوت برگزار کنند.
2. نخستین نکته درباره دعوت به تجمع شورای هماهنگی آن است که این شورا در قریب به اتفاق بیانیه‌هایی که از مردم برای تجمع دعوت کرده مکان و نحوه برگزاری تجمعات را به گونه‌ای ابطال‌ناپذیر معرفی کرده است: تجمع سکوت٬ در پیاده‌روها و اغلب در مکان‌هایی که در روزهای عادی نیز شاهد حضور گسترده مردم هستیم٬ هرگز نمی‌تواند نه برای اعتماد به نفس دادن به حامیان جنبش سبز و نه ضرب شست نشان دادن به حاکمیت٬ مورد استفاده قرار گیرد.
اتفاقی که تا امروز افتاده آن است که این دعوت به تجمع‌ها٬ از طرف حامیان جنبش سبز جدی گرفته نشده است٬ به همین دلیل نه تنها سودی برای جنبش سبز نداشته٬ بلکه باعث ناامیدی و سرخوردگی بیشتر حامیان آن شده است. عدم حضور محسوس و مشخص مردم در این تجمع‌ها٬ نه تنها اعتماد به نفس در میان حامیان جنبش سبز را کاهش داده٬ بلکه حاکمیت را نیز در برخورد با حامیان این جنبش و معرفی آن به عنوان یک جنبش مرده٬ جسورتر کرده است.
اما مهم‌ترین اتفاقی که بر اثر دعوت‌های تکراری و بی‌ثمر شورای هماهنگی راه سبز امید رخ داده است٬ چیزی نیست جز قدرت گرفتن تفکری که از ابتدا نیز با حضور مردم در خیابان‌ها و سیاست خیابانی مخالف بود. این تفکر که در دوره‌ی اصلاحات نیز٬ بخش‌های اصلی قدرت را در دست داشت٬ بدون هیچ‌گونه خط قرمزی٬ در مقابل فشارهای روزافزون حاکمیت٬ عقب‌نشینی کرد و از اصلاحات چیزی جز شیری بی‌یال و دم و اشکم باقی نگذاشت.
در جا زدن‌های شورای هماهنگی راه سبز امید - که گویا تنها نقش صدور بیانیه را بر عهده خویش می‌بیند - اکنون به این گروه فرصتی را اعطا کرده تا بار دیگر عرض اندام کرده و در صحنه‌ی سیاسی ایران نقش ایفا کند. اگر جنبش سبز را به دو دور‌ه‌ی قبل و بعد از حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی تقسیم کنیم٬ به خوبی می‌توان دید که این گروه تا پیش از حصر موسوی و کروبی یا اساسا محلی از اعراب نداشته‌اند یا آنکه سخنان‌ و اعمال‌شان با هیچ استقبالی مواجه نمی‌شد.
اتفاقی که پس از حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی رخ داد٬ آن بود که شورای هماهنگی راه سبز امید٬ عنان جنبش سبز را در اختیار خود گرفت؛ مساله‌ای که با انتساب سخنگوی این گروه به میرحسین موسوی رخ داد. در بیش از یک سالی که از اعلام موجودیت این شورا می‌گذرد٬ نه تنها شاهد هیچ حرکت رو به جلوی محسوسی در عرصه سیاسی از سوی جنبش سبز نبوده‌ایم٬ بلکه در بحث انتخابات مجلس نهم - که مهم‌ترین آزمون پیش‌روی این گروه بود - نیز شاهد شکست سخت جنبش سبز بودیم. اعضای این شورا نه تنها موفق نشدند تاخللی در نمایش ثبات جمهوری‌اسلامی وارد کنند که بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88 به شدت به آن نیاز داشت - بلکه حتی موفق به مجاب کردن افرادی چون سیدمحمد خاتمی٬ موسوی خویینی٬‌ مجید انصاری٬ موسوی‌لاری و … برای عدم شرکت در انتخابات نشدند.
تبلیغات ضعیف و بی‌رمق رسانه‌ای این افراد درباره میزان شرکت‌کنندگان در انتخابات٬ هرگز نتوانست باعث کم‌رنگ شدن حضور سیدمحمد خاتمی در انتخابات شود و همه‌چیز تحت تاثیر این مساله قرار گرفت.
از طرف دیگر در این مدت٬ شاهد باز شدن چندین شکاف مختلف در میان حامیان جنبش سبز نیز بوده‌ایم. از طرفی میان نیروهای داخل و خارج٬ شکاف‌ها بیش از پیش شده است٬ در موارد نه چندان کمی اختلاف میان گروه‌های مدنی (دانشجویان٬ زنان٬ کارگران) با طیف موسوم به اصلاح‌طلبان حکومتی٬ سر باز کرده است٬ درگیری‌هایی که پیش از انتخابات میان ستادهای میرحسین موسوی و مهدی کروبی وجود داشت٬ خود را نشان داده است و … .
شورای هماهنگی در این مدت٬ تلاش بسیاری کرده است تا با دعوت به تجمع٬ شانس خود را برای حضور مردم در خیابان‌ها آزمایش کند. اعضای این شورا گمان می‌برند که دعوت‌های این‌گونه٬ و حضور مردم در خیابان٬ می‌تواند مشروعیتی را که این شورا هرگز موفق به کسب آن نشد، به آن بازگردانند. اما آیا این کار راه حل مناسبی برای کسب وجهه و مشروعیت است؟
3. تاکنون بحث‌های بسیاری درباره نقش نیروهای سیاسی که در داخل یا خارج از کشور روزگار می‌گذرانند٬ شده است. اگر این بحث را از پایه جغرافیایی آن خارج و در پارادایم زیست در محیط فکری ایران به آن نگاه کنیم٬ می‌توان گفت که اعضای شورای هماهنگی خارج‌نشین‌ترین افراد در میان طیف‌های جنبش سبز هستند.
آنان به مصداق خود گویی و خود خندی٬ پس از هر تجمعی٬ خبر از حضور باشکوه مردم می‌دهند٬ بدون ای‌که مستندی برای این سخنان خود ارائه کنند. یکی از طنزنویسان پس از دعوت این شورا برای سر دادن الله اکبر بر پشت بام‌ها و عدم انتشار هیچ فیلمی از این واقعه ٬‌نوشته بود که اگر اعضای این شورا٬ که مدعی‌اند در ایران زندگی می‌کنند٬ هر کدام به بالای پشت‌بام‌های خود رفته و فیلمی از شعار دادن خود تهیه می‌کردند٬ لااقل 5 فیلم باید در دنیای وب منتشر می‌شد.
شکست‌های پیاپی شورای هماهنگی راه سبز امید٬ این‌گونه با چشم بستن اعضای آن بر واقعیت٬ لاپوشانی شده است. اما نکته آن است که دیگر ناظران و فعالان سیاسی٬ این شکست‌ها٬ ناامیدی‌ها٬ سرخوردگی‌ها و … را به خوبی لمس می‌کنند.
یادآور می شود بسیاری از محافل ضد انقلاب به اشتباه، شورای مذکور و اردشیر امیرارجمند را نفوذی وزارت اطلاعات در میان اپوزیسیون معرفی می کنند.طبقه بندی: اخبار روز،
برچسب ها:شورای هماهنگی راه سبز، روز آنلاین، شورای راه سبز امید، دعوت به تجمع، رهبری جنبش سبز،

[ سه شنبه 23 خرداد 1391 ] [ 06:28 ب.ظ ] [ آرش اکبری ]

[ نظرات() ]