مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات

پایگاه اطلاع رسانی حنا

اطلاع رسانی شفاف،واقعی و روشن در پایگاه اطلاع رسانی حنا

سلام دوست عزیز به وبلاگ پایگاه اطلاع رسانی حنا خوش آمدید *** سال اقتصاد و فرهنگ باعزم ملی و مدیریت جهادی مبارک***نظر یادتون نره.

خاتمی با انتشار توضیحی درباره شركت خود در انتخابات نوشت: با وجود سختی و پیچیدگی این مسئله انتظار ندارم همه از توضیحات من قانع شوند.
وی پیش از انتخابات گفته بود «اصلاح طلبان نمی توانند و نباید در انتخابات شركت كنند چرا كه بی معناست». خاتمی اما ساعت 30/15 بعدازظهر روز جمعه در روستای وادان- از توابع دماوند- و در حالی كه در ویلای شخصی برادرش علی خاتمی اقامت داشت، اقدام به دادن رأی كرد. این كار سرسخت ترین حامیان وی در احزابی چون مشاركت را شوكه كرد.


خاتمی در توضیح نه چندان شفاف خود می نویسد: «اقدام من از منش و بینش سیاسی و فكری من و آن چه به آن باور دارم و پایبندم ریشه می گیرد. من از موضع اصلاحات و در جهت نگاه داشت روزنه های اصلاح طلبی كه آن را مهم ترین و بلكه تنها راه سربلندی كشور و دست یابی به آرمان های اصیل انقلاب و تامین حقوق مردم و مصالح ملت می دانم و نیز برای دفع مخاطرات و تهدیدهای درونی و بیرونی اقدام كرده ام. هدف ممكن و مطلوب، بازگرداندن امور به موقعیتی است كه در آن مصلحت كشور و خواست های اساسی و تاریخی مردم اصل قرار گیرد. من براساس راهبرد اصلاح طلبانه به آشتی ملی و بازگشت به آرمان های اصیل انقلاب و قانون اساسی و ایجاد فضای همدلی و مشاركت همگان دعوت كرده و می كنم و انتظار داشته و دارم كه همه با اسیر نماندن در گذشته و با نگاه به آینده روند تازه ای را در كشور آغاز كنند.»
وی می افزاید: «در مورد انتخابات، مشاركت فعال و معرفی نامزد طبعا در گرو وجود شرایط مناسب است. مصالح بزرگ تر كشور و اصلاحات مقدم بر ملاحظات شخصی است و اقتضائات خاص خود را دارد. تعیین استراتژی عدم معرفی نامزد و ارائه لیست هیچگاه به معنی تحریم انتخابات نبود و می بایست این امر را در عمل اثبات كنیم تا با گرفتن هرگونه بهانه ای از بدخواهان روزنه ای برای امكان مفاهمه بیشتر با تكیه بر حقوق و مصلحت مردم و پیشرفت واقعی كشور باز شود.»
خاتمی روشن نكرده كه چرا همین موضع را به روشنی و شفافیت، پیش از انتخابات مطرح نكرده و تلاش داشته به شكل ناگهانی و مخفیانه رأی بدهد.
اما در واكنش به اقدام غیرمترقبه خاتمی، تحلیل های مختلفی از سوی محافل مدعی اصلاح طلبی و رسانه های همسو با فتنه سبز منتشر شده كه در نوع خود قابل تأمل است. عباس عبدی عضو مستعفی حزب مشاركت دراین باره به بی بی سی گفت: رأی آقای خاتمی دو جنبه اخلاقی و سیاسی دارد. به لحاظ اخلاقی كار آقای خاتمی مورد سوال است كه انتظاراتی را در جمعی به وجود آورد و بدون هیچ پیش زمینه ای خلاف آنرا اجرا كرد. عبدی اضافه كرد: «محمد خاتمی» پیش از این نشان داده كه با فشار اطرافیان تصمیماتش قابل تغییرند و این فشارها، غیراخلاقی است. من پیش از این نیز توصیه كردم كه به ایشان فشار نیاورند تا خودشان با مشورت به یك جمع بندی برسند. آقای خاتمی با این رای، مواضع چندماه گذشته اش را اصلاح كرد و خاتمی تغییر ماهیت داد.
عبدی همچنین گفت: قضاوت من این است كه آقای خاتمی مشی درستی از لحاظ سیاسی انتخاب كرد ولی تا حالا سه چهار بار این اشتباه را كرده است و به نظر من آقای خاتمی باید با مشورت تصمیم بگیرد و نه تحت فشار دوستانش رفتارهایی چون خروج از حاكمیت با دعوا بر او القاء شود.
اما لیلی پورزند (دختر سیامك پورزند و مقیم تورنتو كانادا) با بیان اینكه خانواده ضد انقلاب وی برای اولین بار در طول پس از انقلاب، در سال 76 در انتخابات شركت كرده و امیدوارانه به خاتمی رأی دادند، نوشت: از آن روز حدود 15 سال می گذرد و اصلاحات تنها یك پروژه شكست خورده و پرهزینه است كه رد داغ آن هنوز بر پیشانی سرنوشت سیاسی ما خودنمایی می كند. آقای خاتمی! دیروز كه خواندم در انتخابات یا انتصابات مجلس شركت كرده اید، دچار احساسات متضاد شدم. احساساتی از قبیل حیرت، شرم و البته خوشحالی، متحیر شدم كه چگونه توانستید برای چندمین بار پشت كنید. البته شاید اگر احساسات را كنار می گذاشتم و لحظه ای منطقی می اندیشیدم جایی برای حیرت برایم باقی نمی ماند. چرا كه شما همان كاندیدای اصلاح طلب بودید كه در سال هفتم اعلام نمودید تنها یك تداركاتچی هستید... با شنیدن خبر رأی دادن شما احساس شرم هم كردم از همه آنها كه در بازداشت به سر می برند، واقعا دوست دارم بدانم در دلتان چه گذشت آنگاه كه پا به یك حوزه دور افتاده انتخاباتی گذاشتید و فكر كردید دور از چشم دوربین های رسانه ای در خفا رأی خود را به صندوق می اندازید؟ از كاری شرم داشتید كه از رسانه ها گریزان بودید؟ آیا تصور كردید اگر خودتان مانند كبك سرتان را زیر برف كنید و دیگران را نبینید، دیگران هم شما را نمی بینند؟
اكبر گنجی نیز در سایت بی بی سی فارسی این گونه رأی دادن خاتمی را تحلیل كرده است: به گمان خاتمی حداقل بخشی از نظام قصد دارد او و اصلاح طلبان را به مخالفان برانداز مبدل سازد، اما او به روش های گوناگون می خواهد پنجره ای به سوی گفت وگو با حاكمیت بگشاید. نهاد انتخابات با همه اشكالاتی كه دارد، مهم است و برخی ظرفیت ها را در هر صورت بروز می دهد. كسانی كه مورد حمایت های قوی بودند در همین انتخابات اخیر رای نیاوردند... تحریم انتخابات تاكنون جواب نداده و نظام همیشه توانسته است بالای پنجاه درصد مردم را پای صندوق های رأی بیاورد. این میزان رأی، حتی از آرایی كه در نظام دموكراتیكی چون آمریكا به صندوق ها ریخته می شود، بیشتر است. با عدم شركت در انتخابات، خود را از فرایند سیاسی نظامی كه خود ساخته ایم، حذف می كنیم. نظام متعلق به خود ماست. او دوباره به جمهوری اسلامی رأی داده است؛ منتها جمهوری اسلامی به روایت خاتمی.
از سوی دیگر مرتضی كاظمیان از اعضای گروهك ملی- مذهبی (مقیم پاریس) در روز آن لاین تأكید كرد: اعتراف می كنم از شنیدن خبر دچار شوك شدم. نه دلیل قانع كننده برای مشاركت آقای خاتمی می یابم و نه از چگونگی اش سر در می آورم و بس بعید می دانم توضیحات جناب خاتمی نیز بتواند گره گشای دو پرسش و ابهام من باشد.
وی در عین حال تأكید كرده كه اپوزیسیون نباید نخبه كشی كند و بیش از آنچه اكنون وجود دارد به یأس و نا امیدی دامن بزند.
شبكه بالاترین نیز این تحلیل ها را منتشر كرده است:
- بالاخره خاتمی را گوشه رینگ گیر آوردیم كه هیچ جور راه در رو نداشت. رأی دادنی كه هر جور نگاه كنی قابل گذشت نیست. می توانیم جای او را له كنیم و از زاویه سیاسی هم می شود تابوت اصلاح طلبی را تا دم گور بدرقه كرد. ما خائن را با اصرار به صحنه می كشانیم، به او رأی می دهیم و نهایتاً سنگسارش می كنیم. ما سخت فراموشكاریم. شهامت نداریم باور كنیم كه او نماینده همه بزدلی های خود ما بوده و هست. ما چه گلی به سر موسوی و كروبی زدیم كه مثل خاتمی نبودند؟ قرار نبود در صورت دستگیری شان ایران قیامت بشه؟ پس چی شد؟ در هر فراخوان چرتكه می اندازیم و به این نتیجه می رسیم كه الان وقت قیامت نیست! دست بردار رفیق!
- خاتمی را ببخشیم؟ من تنها یك سری سؤال دارم كه بی پاسخ مانده است 1- چرا خاتمی در تهران رأی نداد؟ 2- چرا خاتمی رای داد؟ 3- اگر خاتمی به انتخابات اعتقاد داشت چرا مردم را تشویق به اینكار نكرد؟ 4- یك رأی خاتمی چه اثری داشته در حالی كه او طرفداران خود را از رای دادن بازداشته است؟ 5- آیا خاتمی فكر می كرد رأی او از همه مخفی می ماند؟
- خاتمی پایان یك توهم بود.
- آن قدر دروغ گفت كه روح چوپان دروغگو هم در حضورش لنگ انداخت. اولش گفت پیش شرط هایی دارد كه كیهان نشینان خندیدند و گفتند اصلاً تو چه كاره ای كه حالا شرط می گذاری. آخرش هم انگشتش آبی شد.
صدیقه بیهقی هم در جرس نوشت: خاتمی پس از انتخابات سال 88 كوشیده در صف اول جنبش سبز نقش آفرینی كند و پرچم در دست بگیرد. شاید او هنوز نمی داند ما چه می خواهیم و چه سختی هایی در پیش است من به عنوان یك دوست به خاتمی می گویم كه بفرمایید ته صف!
گفتنی است كه خاتمی اگرچه در جریان فتنه آمریكایی- اسرائیلی 88 خیانت های بزرگی مرتكب شده ولی ظاهراً قدرت نمایی های پی درپی جمهوری اسلامی ایران و حضور حماسی و ده ها میلیونی مردم در این قدرت نمایی ها كه حماسه های 22 بهمن و 12 اسفند امسال تازه ترین آنهاست، به خاتمی فهمانده است كه طی چند سال گذشته، آب در هاون كوبیده و تمامی سرمایه ای را كه در بستر نظام اسلامی اندوخته بود به پای دشمنان نظام ریخته و از دست داده است و از سوی دیگر در داخل كشور نیز تا آنجا افول كرده است كه حتی نزدیكترین یارانش نیز به فراخوان وی برای تحریم انتخابات كمترین توجهی نمی كنند. بنابراین شركت خاتمی در انتخاباتی كه خود آن را تحریم! كرده بود از یكسو نشانه غیرقابل تردیدی از آن است كه وی به بن بست رسیده و از سوی دیگر حكایت از آن دارد كه خاتمی رسیدن به این بن بست را باور كرده و در پی یافتن راه خروج از آن است. اگر چنین باشد- كه به نظر می رسد چنین است- باید گفت، خاتمی اگرچه بدهی های فراوانی به مردم و نظام دارد ولی ظاهراً تلاش می كند اولین گام را برای بازگشت بردارد. عصبانیت شدید گروه ها و محافل ضد انقلاب از خاتمی و فحاشی پی درپی به او نشان می دهد كه آنها نیز از شركت غیرمنتظره خاتمی در انتخابات همین برداشت را دارند و در حالی كه به پرچمداری او در فتنه های احتمالی بعدی دل بسته بودند، خاتمی را رفیق نیمه راه و خود را در میانه میدان تنها یافته اند! این برداشت از ماجرای مورد اشاره اگر با واقعیت انطباق داشته باشد- كه امید است داشته باشد- خاتمی باید برای خروج از كانون فتنه و بن بست خودساخته با شجاعت آماده برداشتن گام های بعدی باشد و به این نكات حیاتی نیز توجه كند كه؛
1- دشمنان بیرونی خاتمی را برای قربانی كردن می خواهند و تاكنون نیز چنین كرده اند.
2- عصبانیت جریانات و محافل ضد انقلاب از خاتمی و فحاشی آنها علیه او به نمایندگی از قدرت های استكباری صورت می پذیرد كه احساس می كنند طعمه خود را از دست داده اند.
3- برخی از اطرافیان خاتمی برای پیشگیری از گام های بعدی وی تلاش می كنند او را پس از شركت در انتخابات، در موضع طلبكاری از نظام و مردم معرفی كنند و با توسل به این ترفند موذیانه و القای این توهم كه حالا نوبت نظام است! مانع گام های بعدی وی برای دور شدن از كانون فتنه شوند.
4- برخی دیگر از اطرافیان دوست نمای خاتمی با القای این گزاره جعلی كه «خاتمی خلاف آنچه كه گفته بود عمل نكرده است»! در پی آنند كه شركت وی در انتخابات را- علی رغم تحریم قبلی- كم اهمیت جلوه داده و خاتمی را در مواضع قبلی خود پابرجا نگاه دارند!
5- و بالاخره خاتمی باید دریافته باشد كه در جریان فتنه 88 دشمنان بیرونی نظام سرمایه دو دوره ریاست جمهوری او را به نفع خود و علیه مردم و نظام مصادره كرده اند. بنابراین آنها به خاتمی بدهكارند و نه خاتمی به آنها. گروه های ورشكسته اپوزیسیون و كاسه لیس بیگانگان كه چند درجه زیر «هیچ» اند.
طبقه بندی: اخبار روز،
برچسب ها:اصلاح طلبان، علی خاتمی، روستای وادان، توابع دماوند، آشتی ملی، فتنه سبز، لیلی پورزند، اكبر گنجی،

[ سه شنبه 16 اسفند 1390 ] [ 07:10 ب.ظ ] [ آرش اکبری ]

[ نظرات() ]