مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic

پایگاه اطلاع رسانی حنا

اطلاع رسانی شفاف،واقعی و روشن در پایگاه اطلاع رسانی حنا

سلام دوست عزیز به وبلاگ پایگاه اطلاع رسانی حنا خوش آمدید *** سال اقتصاد و فرهنگ باعزم ملی و مدیریت جهادی مبارک***نظر یادتون نره.

گستاخی جان کری به ایرانیان؛ نتیجه ساده‎اندیشی روحانی در برخورد با امریکا/دستاورد حضور هیات بلند پایه ایرانی در داووس؛ تحقیر ملت ایران توسط یک امریکایی!

دو روز پس از آنکه رئیس جمهور روحانی در حاشیه اجلاس ژنو باز هم در یک اشتباه محاسباتی و راهبردی مسائل موجود میان ایران و امریکا را به مسائلی جزئی و قابل حل تقلیل داده و از غیر ممکن نبودن بازگشایی سفارت امریکا در ایران سخن گفت، جان کری نه تنها از این اعتماد استقبال نکرد، بلکه تلاش کرد با ادبیات بسیار زننده ملت ایران و دولت جدید را تحقیر کند تا مشخص شود ریشه مشکلات ایران و امریکا نه چند مورد مشخص سیاسی، بلکه مشی استکباری و برتری جویانه این کشور نسبت به دیگر ملت‎هاست.

 وزیر خارجه امریکا در حاشیه اجلاس داووس، با اعلام اینکه در این هفته برنامه هسته ای‌ ایران به عقب برگشت گفت: ما اجازه نخواهیم داد که ایران در راه اندازی رآکتور اراک گامی بردارد. ما به ایران هرگز اجازه نخواهیم داد که نیروگاه اراک را راه اندازی کند.

جان کری گفت: اظهارات آقای روحانی درباره اینکه ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست بی معنی است مگر اینکه اقدامات عملی ببینیم. آقای روحانی روز گذشته اعلام کردند که ایران انگیزه‌ای برای ساخت سلاح هسته ای ندارد، حالا ایران فرصت دارد آن را ثابت کند.

وزیر خارجه آمریکا درباره سخنان رئیس جمهوری ایران در داووس نیز با ادبیاتی زننده و بسیار تحقیرآمیز گفت: دیروز آقای روحانی اینجا بود و گفت ما می‌خواهیم با دنیا تعامل کنیم. اگر درباره صحبتهای خود جدی هستید اثبات آن ساده است. کشوری که برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز میخواهد چرخه غنی‌سازی در زیر زمین نمی‌خواهد، رآکتور آب سنگین نمی‌خواهد.

جان کری درباره توافق هسته‌ای با ایران گفت که این توافق برنامه هسته‌ای ایران را به عقب بازگرداند. او در سخنرانی خود هم‌چنین به مواردی از مفاد این توافق‌نامه اشاره کرد؛ از جمله این که ایران باید اندوخته اورانیوم‌ غنی‌شده ۲۰ درصدی خود را به صفر برساند، سانتریفیوژهای خود را افزایش ندهد، و از نصب نسل جدید سانتریفیوژهای و تکمیل نیروگاه اراک خودداری کند.

ریشه گستاخی جان کری نسبت به ملت ایران کجا بود؟

این ادبیات سلطه جویانه و پر از تکبر وزیر امور خارجه امریکا در قبال مردم ایران پس از آن مطرح شد که آقای روحانی که پس از رسیدن به اجلاس جهانی اقتصاد در داووس با شبکه دولتی آر تی اس سوئیس مصاحبه می کرد، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا امکان بازگشایی سفارت آمریکا در تهران وجود دارد گفت: هیچ دشمنی تا ابد پایدار نمی ماند، همچنین هیچ دوستی نیز ابدی نیست. بنابراین باید دشمنی ها را به دوستی تبدیل کنیم. با کمی تلاش از هر دو طرف، امکان تبدیل ۳ دهه دشمنی ایران و آمریکا به روابط دوستانه وجود دارد.

 رئیس جمهور کشورمان تصریح کرده است این تلاش نیاز به اعتماد سازی از دو طرف داراد . ایران در واقع دست دوستی و صلح به سوی همه کشورها ی دنیا دراز کرده است و خواهان روابطی دوستانه و خوب با همه کشوهاست.

 این خوش‎بینی فزاینده رئیس جمهور و دولت تدبیر و امید به طرف امریکایی که در ماه‎های اخیر چندین بار با تندخویی، تکبر و تهدید به حمله از سوی مقامات امریکایی روبرو شده است، اینبار به ادبیات تحقیرآمیز یک سیاستمدار امریکا منتهی شد تا روشن شود ثمره حضور در خیمه کدخدا و لبخند به شیطان بزرگ، پاسخی جز تحقیر و توهین نخواهد داشت.

 رهبر معظم انقلاب در همین زمینه در دیدار خود با مردم قم، با اشاره به برخی گفتگوهای شکل گرفته میان ایران و طرف امریکایی، بر خلاف برخی اظهارات و تحلیل‎های خوش باورانه، این گفتگوها را نه در مسیر «حل مسائل فی‎مابین ایران و امریکا» که تلاشی برای «دفع شر شیطان» عنوان کرده و فرمودند: کسی نباید دچار این توهم شود که دشمنان انقلاب اسلامی، امروز از دشمنی خود منصرف شده اند. البته ممکن است هر دشمنی ناچار به عقب نشینی شود ولی نباید از دشمن و جبهه دشمن غافل شد و نباید لبخند دشمن را جدی گرفت و فریفته آن شد ... امروز هم رفع مشکلات تنها از طریق مقابله با دشمنی های دشمنان بواسطه ایستادگی ملت و تکیه بر توانایی های داخلی، و اعتماد به خداوند متعال امکان پذیر است... ما قبلاً هم اعلام کرده بودیم که نظام جمهوری اسلامی ایران، در موضوعات خاصی که مصلحت بداند، با این شیطان، برای رفع شرَ او و حل مشکل، مذاکره خواهد کرد.

 ایشان همچنین در فرمایشات خود مبنای تقابل ایران با امریکا را نه برخی مسائل سیاسی قابل حل، که خوی استکباری این دولت بیان کرده و فرمودند: ما حتّى با ملّت آمریكا هم - با اینكه دولت آمریكا دولتِ مستكبر و دشمن، بدخواه و كینهورز نسبت به ملّت ایران و نظام جمهورى اسلامى است - هیچ دشمنى نداریم؛ آنها هم مثل بقیّهى ملّتهایند. آنچه نقطهى مقابل نظام اسلامى است، استكبار است. جهتگیرى خصومتهاى نظام اسلامى، با نظام استكبار است؛ ما با استكبار مخالفیم، ما با استكبار مبارزه میكنیم. استكبار یك واژهى قرآنى است كه در قرآن دربارهى امثال فرعون و گروههاى بدخواه و معارض حقّ و حقیقت بهكار رفته است. استكبار در گذشته هم بوده است، تا امروز هم وجود دارد. استخوانبندى استكبار در همهى دورهها یكى است؛ البتّه شیوهها و خصوصیّات و روشها در هر زمانى تفاوت میكند. امروز هم نظام استكبارى وجود دارد؛ رأس استكبار هم در دنیا، دولت ایالات متّحدهى آمریكا است... ما با برخورد غیرخردمندانه در همهى عرصهها مخالفیم؛ ما معتقدیم در همهى عرصهها، در همهى برنامهریزىها، در همهى جهتگیرىهاى جمعى و فردى باید با درایت و حكمت عمل كرد. اگر صحنه را نشناسیم، اگر دوست را نشناسیم، دشمن را نشناسیم، اگر امروز نظام سلطه را نشناسیم، استكبار را نشناسیم، چطور میتوانیم با حكمت و درایت حركت كنیم؟ چطور میتوانیم درست برنامهریزى كنیم؟ لذا باید بشناسیم.

 متاسفانه به نظر می‎رسد نوع ادبیات و رویکرد هیات ایرانی حاضر در اجلاس داووس، و خوش بینی غیرقابل توجیه به طرف امریکایی موجب شده است تا پس از سال ها برچیده شدن ادبیات تحقیرآمیز از کلام سیاستمداران امریکایی، این ادبیات به کلام آنها باز گردد و ثمره این حضور برخورد تحقیرآمیز دولتمردان امریکا با ملت ایران باشد. اتفاقی که به نظر می‎رسد نه تنها یک واکنش فوری و جدی را از طرف مقامات رسمی کشور می‎طلبد بلکه درس عبرتی برای تغییر راهبرد  غلط در پیش گرفته شده در ماه‎های اخیر است.

طبقه بندی: اخبار روز،
برچسب ها:داووس، جان کری، روحانی، اجلاس ژنو، سفارت امریکا، شیطان،

[ شنبه 5 بهمن 1392 ] [ 07:50 ب.ظ ] [ آرش اکبری ]

[ نظرات() ]