تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی حنا - واکاوی ابعاد فتنه 88 از منظر اصلاح طلبان
مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه

پایگاه اطلاع رسانی حنا

اطلاع رسانی شفاف،واقعی و روشن در پایگاه اطلاع رسانی حنا

سلام دوست عزیز به وبلاگ پایگاه اطلاع رسانی حنا خوش آمدید *** سال اقتصاد و فرهنگ باعزم ملی و مدیریت جهادی مبارک***نظر یادتون نره.

اکبر گنجی: «محمد خاتمی در جلسات خصوصی گفته که در انتخابات 88 تقلب صورت نگرفته، مصطفی تاج‌زاده گفته تقلب موثر صورت نگرفته و فعالان اصلاح‌طلب بسیاری از شهرها نیز گفته بودند که آرای خوانده شده واقعی بوده است»

تنه 88، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی است که در آن عده‌ای با بهانه واهی تقلب و با طراحی و هدایت استکبار جهانی، شیرینی حضور حماسی مردم در انتخابات دهم ریاست جمهوری را به تلخی تبدیل کردند و با اقدامات نابجا و خلاف قانون خود ضرباتی به نظام اسلامی وارد آوردند. در شرایط حاضر اگر چه نظام اسلامی با هدایت و رهبری امام خامنه‌ای (مدظله العالی) و با پشتیبانی و حضور مردم در صحنه توانسته است به سلامت از این پیچ خطرناک عبور کند اما لازم است تا با بررسی و مطالعه هر چه بیشتر و واکاوی ابعاد فتنه 88 و اهداف فتنه گران به بصیرت و بینش خود بیفزاییم تا در صورت تکرار حوادثی از این قبیل در آینده نیز مستحکم تر در این مسیر قدم برداریم. بازخوانی و بررسی دیدگاه‌های کارشناسان در خصوص این حادثه تلخ و سران آن علاوه بر اینکه ما را در نیل به هدف مذکور یاری می‌کند، ظلمی را که سران و عوامل این حادثه به انقلاب و نظام اسلامی وارد کردند را بیشتر به ما می‌نمایاند، بویژه اینکه اکنون شماری از اصلاح‌طلبان با در پیش گرفتن استراتژی تقلیل درصددند تا با تقلیل فتنه 88 به ناآرامی ها و اعتراضات سیاسی، زمینه ساز حضور دوباره خود یا دوستانشان در عرصه باشند. در این میان، بازخوانی دیدگاه های افرادی از اصلاح طلبان که به نقد و بررسی فتنه 88 پرداخته اند، از باب استدلال بر خصم، حائز اهمیت است و نوشتار حاضر می‌کوشد تا در حد امکان به این موضوع بپردازد. 

1- سران فتنه دچار توهم پیروزی و تقلب شده بودند

 سران فتنه 88، بویژه شخص میرحسین موسوی که سال‌ها خود را از میدان سیاست دور نگه داشته بود، با این تصور که اگر وارد صحنه انتخابات شود مردم به وی روی می‌آورند و او می‌تواند با کسب اکثریت مطلق آرای مردم پیروز انتخابات گردد، کاندیداتوری خود را اعلام کرد. در طول دوران تبلیغات نیز مشاوران و نزدیکان وی با ارائه آمارها و نظرسنجی‌های مختلف به وی، این توهم را که او پیروز قطعی انتخابات است را دامن زدند، از این رو وی قبل از به پایان رسیدن شمارش آرا خود را پیروز انتخابات اعلام کرد و زمانی هم که پیروزی آقای احمدی نژاد به طور رسمی اعلام شد، وی از پذیرش نتیجه خودداری کرد و با ادعای واهی صورت گرفتن تقلب در انتخابات، صحنه داخلی کشور را به آشوب کشاند و کار به جایی رسید که عوامل خارجی آتش بیار معرکه شدند.
در این زمینه که سران فتنه دچار توهم پیروزی و توهم تقلب شده بودند برخی اصلاح طلبان معتقدند:

1-1- سیدمحمدعلی ابطحی در این باره می‌گوید: «... بنده شخصاً از معدود كسانی بودم كه در موضوع انتخابات با حضور موسوی موافق نبودم. سال 84 كه وی برای حضور در انتخابات مطرح شده بود، بنده مخالفت كردم چرا كه این مقطعی كه وی در سیستم حكومتی حضور نداشت، می‌توانست توهماتی برای موسوی ایجاد كند كه این توهمات به كشور آسیب می‌زد.»
ابطحی در ادامه اعترافات خود می‌گوید: «اصلی‌ترین اتفاقی كه در این انتخابات افتاد و البته در طول برگزاری، قبل و بعد از انتخابات هم مطرح بود، مسئله تقلب است. بنده البته جایی مطرح كردم كه تقلب یك اسم رمز آشوب شده است كه در آن لشکر سازی برای تقلب وجود داشت و تمرین پهن شدن مردم هم در خیابان‌ها هم در آن موجود بود.  تمرین نگه‌داشتن گسترده مردم در خیابان‌ها در چارچوب تقلب بود كه می‌توانست معنا پیدا كند. اینكه هنوز نتایج انتخابات مشخص نشده و موسوی خود را به عنوان رئیس‌جمهور ایران معرفی می‌کند و البته خاتمی هم در این بین به وی تبریك می‌گوید نشان‌دهنده نوعی تفاوت دیدگاه در بحث تقلب است. تقلب واقعاً در ایران وجود نداشت چرا كه در انتخابات سال 84 وقتی فاصله كروبی و احمدی‌نژاد كمتر از نیم میلیون بود، وزارت كشور خاتمی نپذیرفت كه كلمه تقلب مطرح شود لذا كروبی تخلف در انتخابات را مطرح می‌کرد و بنده تعجب می‌کنم كه در این انتخابات با وجود اختلاف 11 میلیونی چگونه بحث تقلب پذیرفته می‌شود.  ...  همه ما در مصاحبه‏های مختلفی گفته بودیم كه در بدترین شرایط بین یك تا دو میلیون بیشتر امكان تقلب وجود ندارد. فلذا می‌گفتیم كه اگر بتوانیم از این میزان عبور كنیم كاندیدای ما در انتخابات پیروز می‌شود؛ واقعاً ما اصلاح‌طلبان در بسیاری از موارد صداهایی را كه باید می‌شنیدیم، نمی‌شنیدیم یا صدای همه را نمی‌شنیدیم و در واقع صداهای جامعه متوسط به بالا را می‌شنیدیم و در واقع این توهم، توهم بزرگی بود كه موسوی پیداکرده و احساس می‌کرد كه تقلب 11 میلیونی امکان‌پذیر است.»

1-2- محمد رضا تاجیک نیز در این باره بر این باور است که امروز هم عده‌ای با تحلیلی غلط که ناشی از عدم درک صحیح از عمق جامعه بود و با این تصور که تمام مردم همان‌هایی هستند که دور آنها را گرفته‌اند، دردسر ایجاد کردند.  آنها تصور می‌کردند مردم از وضع موجود خسته‌اند و به دنبال منجی می‌گردند، شخصیتی که فراتر از اصلاح طلبی و اصول‌گرایی باشد، چرا که مردم خسته از اصول و ملول از اصلاح هستند. آنها فکر می‌کردند اگر چنین کسی وارد میدان شود، قشر خاکستری جامعه به حمایت از او بر می‌خیزند و پیروزی قطعی را نصیب او می‌کنند؛ چرا که خیال می‌کردند مردم از چنین کاندیدایی با شعار تغییر استقبال می‌کنند و وی می‌تواند رای بخش قابل توجهی از اصول‌گرایان و همینطور بخش قابل توجهی ازاصلاح‌طلبان را جلب وکار را یکسره خواهد کرد. البته برخی نظرسازیها و نظرسنجی‌های ناقص هم به این ذهنیت دامن زدند. تاجیک همچنین معتقد است توهم به همین جا ختم نشد و توهم پیروزی یک همزاد هم دارد که همان توهم تقلب است، توهم تقلب وسیع می‌آید تا پیروزی حاصل نشده را که قبلا قطعی تصور می‌شد، توجیه کند. [1]

1-3- محمد عطریانفر هم بر این اعتقاد بود که «تقلب یك رویكرد بیرون از مجریان است و این موضوع هم از مقاطع اول انقلاب تاكنون حجمش كمتر از 3 درصد است. آنچه در عرصه رقابت‌های انتخاباتی صورت گرفت یك انحراف بزرگ در تاریخ سیاسی ملت ایران به حساب می‌آید. در حالی كه در یك فرصت كوتاه به دلیل برخی سوی رفتارهای اصلاح طلبان كشور به سوی فتنه گری پیش می‌رفت و تهدید آفرین بود، هوشمندی و تدبیر رهبر معظم انقلاب و تلاش ‌های همه اركان نظام و نهادهای امنیتی و انتظامی این حركت را مهار كرد.»

1-4- اکبر گنجی ن��ز در وب سایت رادیو فردا در خصوص اینکه در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 تقلبی صورت نگرفته بود گفته است: «محمد خاتمی در جلسات خصوصی گفته که در انتخابات 88 تقلب صورت نگرفته، مصطفی تاج‌زاده گفته تقلب موثر صورت نگرفته است. محمد موسوی خوئینی‌ها نیز پس از شنیدن گزارش علی‌اکبر محتشمی‌پور و عبدالواحد موسوی لاری در مجمع روحانیون مبارز درباره تخلفات انتخابات 88، در همان زمان با تظاهرات خیابانی مخالفت کرده و فعالان اصلاح‌طلب بسیاری از شهرها نیز گفته بودند که آرای خوانده شده واقعی بوده است.» [2] 

1-5- مصطفی تاج‌زاده نیز در فیلمی که در 26 مرداد سال 89 در سایت های مختلف داخلی و خارجی منتشر شد خطاب به محسن صفایی فراهانی و عبدالله رمضان زاده از اعضای حزب مشارکت می‌گوید: «برای بنده که تجربه انتخابات رو دارم می‏دونم که در انتخابات تقلب نشده، ممکنه که یکی دو میلیون عقب جلو شده باشه ولی ما نتیجه انتخابات رو باختیم. حالا به جای 25 میلیون و 14 میلیون شده باشه 24 میلیون و 15 میلیون مثلاً، ما انتخابات رو باختیم.»[3] 

2- فتنه 88 دیالکتیک تضرر بود

فتنه 88 که توسط افرادی از اردوگاه اصلاح طلبان و البته با طراحی استکبار جهانی، رهبری می شد در نهایت به گونه ای رقم خورد که نه تنها به نفع نظام نبود بلکه حتی خود اصلاح طلبان نیز از آن متضرر شدند. به عبارتی، فتنه 88 دیالکتیک تضرر هم برای نظام و هم برای اصلاح طلبان بود. در این زمینه برخی شخصیت های اصلاح طلب چنین معتقدند:

2-1- سید محمد علی ابطحی: «موسوی به كروبی پیغام داده بود كه من چیزی برای از دست دادن ندارم، موسوی اگرچه چیزی برای از دست دادن نداشت ولی با توجه به رأی 13 میلیونی با این پیگیری آشوب‌ها خیلی چیزها را از دست داد و ما افتخار این حضور 40 میلیونی را از دست داده و آن را خدشه‏دار كردیم ما می‌توانستیم در دنیا بهتر از این باشیم.»

2-2- محمد رضا عارف با فتنه دانستن آنچه که پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال 88 روی داد، آن را یک بازی باخت - باخت می‌داند و می‌گوید: «انتخاباتی که به دلیل حضور گسترده مردم باید از آن به عنوان حماسه حضور یاد می شد به دلایلی وارد بازی باخت باخت شد. ... دو سال گذشته این موضوع برای خیلی‌ها روشن نبود اما امروز برای هیچ‌کس این بازی باخت پوشیده نیست. هنوز حالت بی‌تفاوتی در بین بخشی از جامعه حاکم است هنوز برخی از مردم هزینه هایی که در انتخابات سال 88 کرده اند را فراموش نکرده‌اند.»[4]

2-3- حجت‌الاسلام محمد باقر ذاکری، عضو حزب اعتماد ملی، در گفتگویی با باشگاه خبرنگاران، که در آستانه یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفته بود، اذعان می‌دارد که برخی افراد معتقدند که جریان اصلاحات با جملات شعارگونه درصدد تغییر دیدگاه مردم و تطهیر اقدامات اشتباه خود در انتخابات گذشته است اما تلاش اصلاح طلبان برای بقا بی فایده است زیرا اصلاح طلب حقیقی كه پایبندی خود به نظام را نشان دهد نمانده که بتوان متکی به افکار و عقاید او شد. ایشان‌ عدم توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری، ضدیت با ارزش‌های نظام و همپوشانی با اپوزیسیون های خارج نشین را موانع بازگشت اصلاح‌طلبان به صحنه سیاسی کشور می‌داند و اعتقاد دارد که اصلاح ‌طلبان در فتنه سال 88 نشان دادند ‌که اصول و ساختار نظام را زیر پاگذاشتند و همین امر اعتماد مردم را نسبت به آنها سلب كرد. 

3- عوامل داخلی در فتنه 88 هماهنگ با بیگانگان عمل کردند

3-1- سعید حجاریان با آنارشیک، دردناک و خطرناک دانستن آنچه که در فتنه 88 اتفاق افتاد، حوادث فتنه 88 را در سنن ملی و اسلامی ما بی‌سابقه دانسته و می‌گوید: «این موضوعات ریشه در خارج از فرهنگ ما دارد؛ به خصوص کمونیسم و آنارشیسم، این وقایع مرا به یاد تصفیه‌های خونین سال 54 سازمان منافقین انداخت که بخش کمونیستی با چه قساوتی دست به تصفیه بخش مسلمان ز��. ...» حجاریان همچنین معتقد است که عوامل متعددی در این ماجرا دخیل بودند:

الف) تبلیغات مکرر رسانه‌های صوتی و تصویری بیگانه که هر لحظه مردم را به آشوب ترغیب می‌کردند.

ب) وجود بعضی عناصر سفارتخانه‌ها در میدان تظاهرکنندگان و همچنین عناصری که از قبل آموزش‌های لازم را برای براندازی نرم دیده بودند.

ج) فرمان‌های غیرقانونی و فراخوان‌های بدون مجوز مهندس موسوی برای ایجاد تجمعات و راهپیمایی‌هایی که نوعا به تخریب و ضرب و جرح و شعارهای وهن‌آلود منجر می‌شد.

د) دفاع کورکورانه احزاب سیاسی از خط مشی مهندسی موسوی و اعلام حمایت از وی و دامن زدن به شایعات تقلب.

ه) بیانیه کمیته صیانت از آرا دال بر تقلب وسیع و مخدوش بودن اصل انتخابات بدون آنکه مستند به مدارک محکمه‌پسند باشد.

ح) ضعف مفرط وزارت ارشاد و صدا و سیما در آستانه بحران در جهت اطلاع‌رسانی و نیز ضعف وزارت اطلاعات در جهت مدیریت بحران.[5]

3-2- محمد رضا تاجیک با اذعان به این نکته مهم که به دلیل ساختار اجتماعی و مذهبی جامعه ما، منافقین یا اپوزیسیون خارج از کشور قادر نیستند خودشان موج ایجاد کنند و تنها در کمین و برای شکار لحظه‌ها می‌نشینند و موج‌های ایجاد شده را در جهت منافع خود مصادره می‌کنند، معتقد است که فتنه گران توهم زده شده بودند و سه خطای بزرگ مرتکب شدند؛ عبور از حریم ولایت، عبور از قانون و در نتیجه هرج و مرج و در آخر بسترسازی برای دخالت بیگانگان تا چه در قالب کار رسانه‌ای و چه سرویس‌های جاسوسی آنها وارد مسائل داخلی ایران شوند. 

4- تشدید تحریم ها، حاصل فتنه 88

فتنه 88 دشمن را به اثرگذاری تحریم ها امیدوار کرد و تنها بعد از فتنه است که دشمن به تحریم های فلج کننده علیه جمهوری اسلامی روی می آورد، در این زمینه عباس عبدی می گوید: «حوادث سال ۸۸ پروسه‌ای بود که کم‌کم شکل گرفت و همه در آن بازی به یکدیگر پاس‌کاری می‌کردند تا در ‌‌نهایت یک بازی مشمئزکننده‌ای شکل گرفت، نتیجه هم چیزی شد که در صحبت‌های مقام رهبری وجود داشت، یعنی هتک حیثیت از نظام بود و وضعیت ایران به دلیل همین اتفاقات در صحنه بین‌الملل به نسبت تضعیف شد. درست است که تحریم‌‌ها به دلیل مسائل هسته‌ای بود، اما اوضاع ۸۸ فضا را برای تشدید تحریم‌ها مستعد کرد» [6]

***
نوشتار حاضر را با این بخش از بیانات مقام معظم رهبری به پایان می رسانیم که فرمودند: «آن كسى كه براى انقلاب، براى امام، براى اسلام كار میكند، بمجردى كه ببیند حرف او، حركت او موجب شده است كه یك جهتگیرى‌اى علیه این اصول به وجود بیاید، فوراً متنبه میشود. چرا متنبه نمی‌شوند؟ وقتى شنفتند كه از اصلى‌ترین شعار جمهورى اسلامى - «استقلال، آزادى، جمهورى اسلامى» - اسلامش حذف میشود، باید به خود بیایند؛ باید بفهمند كه دارند راه را غلط می‌روند، اشتباه می‌كنند؛ باید تبرى كنند. وقتى مى‌بینند در روز قدس كه براى دفاع از فلسطین و علیه رژیم غاصب صهیونیست است، به نفع رژیم غاصب صهیونیست و علیه فلسطین شعار داده میشود، باید متنبه بشوند، باید خودشان را بكشند كنار، بگویند نه نه، ما با این جریان نیستیم. وقتى مى‌بینند سران ظلم و استكبار عالم از اینها حمایت میكنند، رؤساى آمریكا و فرانسه و انگلیس و اینهائى كه مظهر ظلمند - هم در زمان كنونى، هم در دوره‌ى تاریخىِ صد سال و دویست ساله‌ى تا حالا - دارند از اینها حمایت میكنند، باید بفهمند یك جاى كارشان عیب دارد؛ باید متنبه بشوند. وقتى مى‌بینند همه‌ى آدمهاى فاسد، سلطنت‌طلب، از اینها حمایت میكند، توده‌اى از اینها حمایت میكند، رقاص و مطرب فرارى از كشور از اینها حمایت میكند، باید متنبه بشوند، باید چشمشان باز بشود، باید بفهمند؛ بفهمند كه كارشان یك عیبى دارد؛ بلافاصله برگردند بگویند نه، ما نمی‌خواهیم حمایت شما را»[7]

طبقه بندی: اخبار روز،
برچسب ها:فتنه 88، سیدمحمدعلی ابطحی، محمد رضا تاجیک، قشر خاکستری، مصطفی تاج‌زاده، فیلم، حزب مشارکت،

[ دوشنبه 9 دی 1392 ] [ 01:29 ب.ظ ] [ آرش اکبری ]

[ نظرات() ]