تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی حنا - دولت اعتدال و فتنه‌گران
مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه

پایگاه اطلاع رسانی حنا

اطلاع رسانی شفاف،واقعی و روشن در پایگاه اطلاع رسانی حنا

سلام دوست عزیز به وبلاگ پایگاه اطلاع رسانی حنا خوش آمدید *** سال اقتصاد و فرهنگ باعزم ملی و مدیریت جهادی مبارک***نظر یادتون نره.

دولت یازدهم با شعار «تدبیر و امید»، «عقلانیت و اعتدال» تشکیل گردید درحالی که اکنون جریان‌های مرتبط با فتنه فعال شده و در قالب سناریوهای از قبل طراحی شده، مشغول فضاسازی هستند.

دولت یازدهم با شعار «تدبیر و امید»، «عقلانیت و اعتدال» تشکیل گردید. شعار اعتدال از پررنگ‌ترین شعارهای دکتر حسن روحانی در مقطع رقابت‌های انتخاباتی و پس از آن بود. معمولاً دولت‌ها بر اساس شعارهایی شکل می‌گیرند که رؤسای  آن در مقطع رقابت‌های انتخاباتی با هدف گفتمان‌سازی در برابر گفتمان‌‌های رقبا سر می‌دهند. اما در این میان یکی از مهم‌ترین نکات، منظور و مراد از شعارها می‌باشد. به‌طور قطع برای «اعتدال» به‌‌عنوان تابلوی دولت یازدهم، هر تعریفی ارائه گردد؛ قانون‌گرایی و حرکت بر مدار قانون، یکی از برجسته‌ترین عناصر آن تعریف خواهد بود. این مهم موقعی بیشتر قابل درک خواهد بود که توجه شود در این دولت، شعار «اعتدال» به همراه شعار «عقلانیت» به کار برده می‌شود. منظور از قانون‌گرایی رعایت قوانین اساسی و موضوعه در تمامی زمینه‌ها برای پیشبرد کارها و حل مسائل و مشکلات است. رعایت قانون، تضمین‌کننده‌ی شعار عدالت به عنوان یکی دیگر از عناصر اصلی در تعریف شعار «اعتدال» می‌باشد.

حال با این مقدمات باید به این سئوالات پاسخ داده شود که:

1-      موضع دولت اعتدال و عقلانیت نسبت به جریان فتنه و عوامل اصلی آن، چگونه باید باشد تا با شعارهای دولت همخوانی داشته باشد؟

2-      آیا مواضع کنونی دولت در قبال فتنه و فتنه‌گران، با شعارهای دولت به‌ویژه شعار «اعتدال» و «عقلانیت» همخوانی دارد؟

3-      برای پاسخ به سئوال اول باید گفت، دولت اعتدال‌گرا در برخورد با فتنه‌گران، باید تأکید بر عمل در چارچوب قانون را شعار خود قرار دهد. با فتنه‌گران باید طبق قانون عمل شود. فتنه توطئه‌ای بزرگ، پیچیده و خطرناک بر علیه نظام اسلامی با ماهیتی براندازانه بود. کسانی که در فتنه، به دنبال براندازی نظام بودند و در این راستا با دشمنان خارجی همدست شده و برای رسیدن به مقاصد شوم خود، دست تمامی جریان‌های ضدانقلابی  را برای به راه انداختن آشوب و ایجاد اغتشاش باز گذاشتند، به‌طور قطع مرتکب جنایت و خیانت شده و باید طبق قانون به جرم بزرگ آنان رسیدگی و مجازات گردند. بنابراین دولت اعتدال‌گرا اعم از رئیس دولت و تمامی اعضای کابینه و دیگر منتسبین به آن و همچنین هواداران این دولت از نظر خط مشی سیاسی، باید تلاش کنند تا تکلیف فتنه‌گران بر اساس قانون مشخص گردد. بدیهی است که در این خصوص، دستگاه قضایی متولی برخورد با جرایم و به مجازات رساندن مجرمان است. در جمهوری اسلامی ایران طبق قانون اساسی، قوای سه گانه مقننه، مجریه و قضائیه از یکدیگر مستقل بوده و هر کدام در چارچوب قانون باید به وظایف خود عمل نمایند. بنابراین تصمیم‌گیری نهایی در خصوص هر یک از فتنه‌گران و خصوصاً سران و عوامل اصلی فتنه با قوه قضائیه می‌باشد. دولت اعتدال باید، از این نظریه پشتیبانی نماید که، این دستگاه قضائی است که باید تکلیف فتنه‌گران اعم از آنان که در زندان هستند و یا کسانی که در حصر به سر می‌برند را طبق قانون مشخص نماید. دولت اعتدال‌گرا، باید این نظریه را در جامعه از طریق رسانه‌ها و تریبون‌های در اختیار تقویت نماید. دولت اعتدال‌گرا باید به طرق مختلف افکار عمومی را در این مسیر هدایت نماید که همه باید مطیع قانون باشیم. اما در پاسخ به سئوال دوم باید گفت، متأسفانه طی چند ماه گذشته دولت بر خلاف شعار خود در قبال فتنه و عوامل آن عمل نموده است. پیگیری‌های دولت و عوامل دولت برای آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از سران فتنه از طریق فضاسازی‌ها و تحت فشار قرار دادن دستگاه‌های متولی، با شعار اعتدال، عقلانیت و قانون‌گرایی، همخوانی ندارد. نشانه‌هایی وجود دارد که دولت در تلاش است تا فتنه‌گرانِ در حصر، بدون محاکمه و مجازات آزاد گردند. شواهد از آن حکایت می‌کند که رسانه‌ها و عوامل وابسته به دولت، در تلاش برای فضاسازی اجتماعی جهت رفع حصر از فتنه‌گران و آزادی زندانیان مرتبط با فتنه هستند. اکنون جریان‌های مرتبط با فتنه فعال شده و در قالب سناریوهای از قبل طراحی شده، مشغول فضاسازی هستند. این جریان‌ها و عوامل، تلاش می‌کنند تا بر خلاف شعار «اعتدال و عقلانیت» که قانون‌گرایی رکن رکین آن می‌باشد، آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از آقایان موسوی و کروبی را، به عنوان یک مطالبه عمومی در فضای سیاسی کشور مطرح سازند. تأمل در موارد زیر، این تلاش‌ها از سوی دولت و حامیان دولت را آشکار می‌سازد؛

الف- آقای دکتر محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، چندی قبل در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران جبهه اصلاح‌طلب درباره رفع حصر از موسوی و کروبی گفت: «رفع حصر از چهره‌های اصلاح‌طلب و آزادی زندانیان سیاسی در دستور کار دولت است؛ اما ترجیح این است که این امور در بی‌خبری و در عمل دنبال شود. باتوجه به رویکرد دولت، هر اقدامی که در مسائل سیاسی و رفع حصر و گشایش‌های امنیتی و سیاسی کشور مورد انتظار جامعه است، در دستور کار رئیس‌جمهور قرار دارد.» آقای نوبخت در حالی به سئوال مذکور این‌گونه پاسخ می‌دهد که، بر اساس شعار اعتدال، عقلانیت و قانون‌گرایی دولتی که سخنگویی آن را بر عهده دارد، می‌توانست بگوید، این موضع به دستگاه قضائی کشور مرتبط بوده و دولت هم خواهان آن است تا بر اساس قوانین به وضعیت این افراد رسیدگی شود.

ب- در روز 16 آذر در دانشگاه شهید بهشتی، رئیس‌جمهور به مناسبت روز دانشجو سخنرانی داشتند. ایشان در جمع دانشجویان که به دو گروه تقسیم شده بودند و یک عده شعار «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» و «موسوی و کروبی آزاد باید گردند» و عده‌ای دیگر شعار «فتنه‌گر منافق اعدام باید گردد» سر می‌دادند، می‌گوید، شعارهای هر دو گروه زیبا است و دولت به همه وعده‌هایی که به مردم داده، پایبند است. آقای روحانی می‌توانست دانشجویان را به قانون‌گرایی و رعایت قانون از سوی همگان دعوت کند.

ج- چند روز پیش چند نفر اصلاح‌طلب نه چندان شناخته‌شده و معروف، طی نامه‌ای از روحانی درخواست پایان دادن به سوءتفاهم‌های ایجاد شده در سال 88 و رفع حصر از موسوی و کروبی را داشته که این نامه در رسانه‌های داخلی و خارجی مرتبط با جریان فتنه، با هدف فضاسازی بازتاب پیدا کرد.

د- در بعضی از مراسم‌های 16 آذر که از سوی گروه‌های دانشجویی مرتبط با اصلاح‌طلبان برگزار گردید، شعار رفع حصر از موسوی و کروبی، به عنوان یک شعار محوری مطرح و سخنرانان، گویا دغدغه‌ای جز تلاش برای رفع حصر از فتنه‌گران نداشتند. به عنوان نمونه در مراسم «سپیده امید» که در دانشگاه تهران برگزار شد، شکوری‌راد اظهار می‌کند: «این جمعیت دل در گرو کسانی دارند که امروز در زندان هستند و برای آزادی آنان لحظه شماری می‌کنند.» محمدرضا خاتمی دبیر کل حزب منحله مشارکت نیز در این مراسم، می‌گوید: «امروز خورشیدهای ما دانشجویان و اساتیدی هستند که در زندان به سر می‌برند.» در چنین فضاسازی، دانشجویانی که تحت تأثیر قرار  گرفته‌اند، با شعارهای «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» ، «یاحسین میرحسین»، «مجتهد واقعی، منتظری، صانعی» و «سلام بر خاتمی درود بر موسوی» سخنرانان را تشویق می‌کنند!

حال باید گفت، اگر دولت در این رویکرد مغایرت با شعار محوری و اساسی خود، یعنی «اعتدال و عقلانیت» مبتنی بر قانون‌گرایی تجدید نظر نکند، فرجامش چگونه خواهد بود. آیا این دولت می‌تواند در امر فرهنگ‌سازی با هدف تقویت عناصری چون «اعتداال»، «عقلانیت» و «قانون‌گرایی» در فرهنگ عمومی جامعه موفق گردد؟

آیا دولت می‌تواند با رویکرد موجود، در پرتو اصلاح و تقویت فرهنگ عمومی کشور، مشکلات جامعه در حوزه‌های گوناگون را حل نماید؟ این سئوالات را باید با تأمل پاسخ داد، زیرا فرصت‌های هر دولت محدود است و چون ابر با سرعت می‌گذرد.برچسب ها:دولت اعتدال و فتنه‌گران، فتنه‌گران، دولت اعتدال، رفع حصر، حزب منحله مشارکت، 9دی،

[ سه شنبه 3 دی 1392 ] [ 08:00 ب.ظ ] [ آرش اکبری ]

[ نظرات() ]