مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات

پایگاه اطلاع رسانی حنا

اطلاع رسانی شفاف،واقعی و روشن در پایگاه اطلاع رسانی حنا

سلام دوست عزیز به وبلاگ پایگاه اطلاع رسانی حنا خوش آمدید *** سال اقتصاد و فرهنگ باعزم ملی و مدیریت جهادی مبارک***نظر یادتون نره.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

اشاره: متن زیر بخش اول سخنرانی دكتر حسن عباسی پیرامون تحلیلی بر سریال فرار از زندان (Prison break) می‌باشد كه در فرهنگسرای ارسباران تحت عنوان سلسله بحث‌هایی پیرامون نقد و تحلیل برفیلم‌ها و سریال‌های هالیوودی ایرادشده است.

به گزارش رجانیوز،این سریال در چهار فصل و81 قسمت ساخته شده است. فصل 1 و 2 آن هر كدام 22 قسمت است. سری 3 آن 13 و سری 4 آن 24 قسمت است.

داستان این مجموعهٔ تلویزیونی در مورد فرار دو برادر به‌ نام‌های مایكل اسكوفیلد (Michael Scofield) و لینكلن (Lincoln) از زندانی است كه در شیكاگو وجود دارد. لینكلن به خاطر اتهام به قتل برادر معاون اول رئیس جمهور آمریكا كه یك زن است به اعدام محكوم شده است. مایكل اسكوفیلدكه یكی از معمارهای ساخت زندان بوده و دارای مدرک مهندسی سازه است خود را با نقشه‌ای حساب شده به زندانی كه برادرش در آنجاست می‌اندازد تا با استفاده از نقشه‌ای بسیار حرفه‌ای كه از زندان شیكاگو تهیه و در پشت خود خالكوبی كرده است او را از زندان فراری دهد. از سوی دیگر همسر معاون رئیس جمهور به‌همراه شبكه امنیتی‌ موجود، صحنه سازی قتل را هدایت كرده‌اند تا بتوانند برادر معاون اول رئیس جمهور كه در واقع كشته نشده است را از دید عموم كنار ببرند و اعلام كنند كه او كشته شده است تا بتوانند با این صحنه سازی به اهداف خود برسند. در این فیلم "فرار" موضوع اصلی درنظر گرفته شده است.

 برای مشاهده عكس در سایز واقعی كلیك فرمایید

  

   

  

بقیه در ادامه مطالب لطفاً كلیك فرمایید:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم. بسم‌ الله ‌الرحمن‌ الرحیم و به نستعین إنّه خیر ناصر و معین.

تصویری كه سریال‌های استراتژیك در ذهن مخاطب ایجاد می‌كنند، تصویری از "قدرت و بقاست."

همان طور كه گفتیم "استراتژی" دانش بقای یك جامعه است. وقتی این مسئله برای یك جامعه موضوعیت می‌یابد به مثابه كاری كه در پزشكی برای بقای انسان انجام می‌شود، بقای یك جامعه هم قواعد خاص خود را دارد. اگر قواعد بهداشتی و پزشكی برای بقای جسم انسان است، قواعد در دانش استراتژی هم قواعد سلامت و بقای جامعه، تمدن، كشور و حكومت است.

تصویری كه در یك اثر هنری در ذهن ایجاد شود و در مناسبات قدرت، جامعه، حكومت و مناسبات اجتماعی به مباحث ایدئولوژیك و مكاتب فكری طعنه بزند. از این حیث در متن خود یك انگاره استراتژیك را دارد. امروز موضوع مورد بحث ما سریال شناخته شده (prison break) یا "فرار از زندان" است. در این مجموعه‌ها كه بحث كردیم، این سریال تنها سریالی است كه به فارسی برگردانده شده و در طول این دوره از معدود سریال‌هایی است كه تماشای آن عمومیت بیشتری داشته است. به دلیل اینكه به زبان فارسی دوبله شده و طبیعتاً عموم مخاطب توانسته است با آن ارتباط بیشتری برقرار كند.

موضوع سریال (prison break)، "فرار" است. در این فیلم فرار خط اصلی تعلیق نامیده می‌شود و شما تعلیق اصلی را در مقوله فرار می‌بینید. درك و شناخت این موضوع بسیار مهم و یك معضل تمدنی است. هر چند استنباطی كه از مقوله‌ای به نام زندان داریم عمومیت دارد و در تاریخ همیشگی بشر موضوعی به نام زندان عینیت داشته است، اما زندانی كه در این سریال می‌بینیم استمرار یك سابقه تاریخی در ادبیات غرب است. در عصر باستان، دوره‌ قرون وسطی و بعد هم در دوره مدرن یكی از ژانرهای اصلی ادبیات و در دوره سینما و تلویزیون و كارهای بصری و نمایشی مقوله فرار است.

آنچه كه بخشی از اهمیت و ارزش سریال "فرار از زندان" را مشخص می‌كند در این سه دسته فرار است؛

1- فرار از زندان سخت یعنی فرار از همین زندان‌هایی كه می‌شناسید.

2- فرار از حكومت و جامعه. در فصل دوم این سریال وقتی از آمریكا فرار می‌كنند. مناسبات و روابط قدرت به گونه‌ای چیده شده است كه این افراد نمی‌توانند در آمریكا بمانند.

3- مسئله فرار از خود است.

وقتی به فصل 3 و به خصوص فصل 4 می‌رسید، می‌بینید پدر و مادر مایكل اسكوفیلد (Michael Scofield) عضو یك كمپانی بودند و آن كمپانی همان حزب و گروه هیئت حاكمه‌ای است كه قدرت آن از رئیس جمهور آمریكا بالاتر است. می‌بینید مأمور اف.بی.آی، سی.آی.اِی و مأمور وزارت امنیت داخلی سه مأمور امنیتی از سه حوزه مختلف زندانی‌اند و این افراد فدا می‌شوند.

زندانبان‌ها را می‌بینید. بلیك (Bellick) به عنوان مهم‌ترین زندانبان كه در سری اول می‌بینید این قدر جلوی اینها را می‌گیرد، وقتی بعداً كشته می‌شود به عنوان یك چهره شهید و فداكار تشییع جنازه می‌شود. این بسیار اهمیت دارد. در چنین ساز و كاری اهمیت سریال «فرار از زندان» را در این می‌دانیم كه به تعبیر امروزی سه دسته زندان سخت، نیمه سخت و نرم را برای انسان رقم زده است. ماجرای این سریال طوری است كه حدود ده یازده نفر فیلم‌نامه آن را نوشته‌ و بیش از ده كارگردان آن را ساخته‌اند. اشكالی نیست. اشاره كرده‌ام كه سریال‌های 24 و الیس (Alias) را هم سناریست‌ها و كارگردان‌های مختلف نوشته و كارگردانی كرده‌اند، اما واقعیت این است كه فصل‌های 2، 3 و 4 این سریال مشكلات عدیده‌ای دارد. فقط سری اول آن موفق بوده است.

سری‌های 2، 3 و 4 آن ناموفق بوده و اشكالات جدی‌‌ای بر آن وارد است. البته ما تمركزمان را روی سری اول نمی‌گذاریم. این مكانیسم كه اگر قرار باشد گروه سناریست‌ها و گروه كارگردان‌ها فیلم این چنینی را بسازند بایستی ملاحظات اصلی در آن مترصد شود. در این سریال داستان خیلی ساده است. من سری اول آن را می‌گویم. مردی در زندان به جرم قتل برادر معاون اول رئیس جمهور آمریكا منتظر اعدام است. این زندان در شیكاگو است. خانمی معاون اول رئیس جمهور آمریكاست. گفته شده كه برادر این خانم توسط این مرد كشته شده است. در واقع صحنه‌ سازی شده است تا نشان داده شود این مرد او را كشته است. این فرد یعنی لینكلن (Lincoln) كه قاتل محسوب می‌شود برادری به نام مایكل اسكوفیلد دارد. مایكل اسكوفیلد صحنه سازی سرقت مسلحانه‌ای را انجام می‌دهد تا او را در همان زندان شیكاگو بیندازند و از این طریق بتواند برادرش را نجات دهد. او با این قصد وارد این زندان می‌شود تا برادرش را نجات بدهد. از سوی دیگر همسر معاون رئیس جمهور و شبكه امنیتی‌ موجود صحنه سازی قتل را هدایت كرده‌اند تا بتوانند برادر معاون اول رئیس جمهور را كه در واقع كشته نشده است از دید عموم كنار ببرند و اعلام كنند كه او كشته شده است تا بتوانند با این صحنه سازی شرایطی را رقم بزنند.

همین‌جا انتهای داستان را به شما می‌گویم. این خانم كه معاون اول رئیس جمهور است با برادرش رابطه غیر اخلاقی و جنسی داشته است. این رابطه نمادی از مناسبات آلوده بیرون قدرت آنچه كه در فیلم به عنوان كمپانی خوانده می‌شود و قدرت رسمی كه در اینجا زن به عنوان نماد سرزمین و عقیده و حكومت كسی است كه با او پیوند داشته است، می‌باشد. اینكه ما می‌گوییم پارتی‌بازی می‌كنند یعنی حزب بازی می‌كنند و روابط این چنینی دارند، این رابطه نامشروع استفاده غیر قانونی و نامشروع از مناسبات قدرت را تداعی می‌كند.

می‌دانید تنها راهی كه این خانم بتواند برادرش را تبرئه كند این است كه رئیس جمهور شود و از قدرت رئیس جمهور به عنوان حكم رسمی برای تبرئه كردن برادرش استفاده كند. تمام تلاش در سری اول این است كه این خانم قدرت را به دست بیاورد.

بخش دیگر مربوط به آن فردی است كه به زندان افتاده است و برادرش برای نجات او به زندان راه می‌یابد. یك گروه معاون اول رئیس جمهور و شبكه امنیتی او و یك گروه هم كمیسیون انرژی فدرال آمریكاست. كمیسیون انرژی فدرال آمریكا و شركتی از سنت استیتمنت و دفتر اكوفیلا وجود دارد كه اینها منافع انرژی و شركت‌های نفتی و اقتصاد آمریكا و تراست‌های نفتی آمریكا را مبنا قرار می‌دهند كه هر نوع صحنه سازی را صورت بدهند تا بتوانند لینكلن را حذف كنند.
از طرف دیگر دفتری به نام پروژه عدالت هم وجود دارد. گروهی هستند كه به دنبال عدالت‌اند. مثل جوانانی كه در كشور خودمان تشكّلی به نام جنبش مطالبه عدالت تشكیل داده‌اند. دستشان به جایی بند نیست. بیانیه و شعاری می‌دهند و در جایی تجمعی می‌كنند. پروژه عدالت هم گروهی وكیل هستند كه دور هم جمع می‌شوند و به عنوان پروژه عدالت افراد این چنینی را دنبال می‌كنند كه اعدام نشوند. این وكلا به همراه وكیل خانوادگی مایكل و لینكلن تلاش می‌كنند او را نجات بدهند. در نهایت، "عدالت" آنها شكست می‌خورد. سرویس‌های امنیتی یعنی مأمورین سی.آی.اِی می‌آیند و آنها را می‌كشند، دستگیر می‌كنند و در واقع از میدان بیرون می‌كنند. این بخش از سری اول چهره سیاهی از اینكه در فضای غیر رسمی و عمومی تا چه حد می‌توان تأثیرگذار بود نشان می‌دهد و اینكه نمی‌شود از بیرون عدالت را محقق كرد. سیطره دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریكا را به مثابه الیس و 24 نشان می‌دهد.

لذا مایكل ایثار می‌كند. از آنجایی كه شریك شركتی بوده كه در تعمیر و ساخت بخشی از این زندان دخیل بوده است خودش نقشه زندان را دارد. چون او هم جزو آن كارخانه و كمپانی بوده است كه آن زندان را تعمیر كرده و ساخته‌اند. مایكل روی نقشه فرار متمركز می‌شود و نقشه فرار را روی بدنش خالكوبی می‌كند و وارد زندان می‌شود و با صحنه سازی، فرار را رقم می‌زند و افراد را از آنجا بیرون می‌آورد.

بخشی كه اشاره كردم كه مایكل اسكوفیلد نقشه را روی بدنش خالكوبی می‌كند، می‌رود و اینها را از زندان بیرون می‌آورد همان "مُثُل افلاطون" است. اهمیت سری اول به یك دلیل است كه توانسته است تمام قد مثل افلاطون را ارائه كند. در این باره افلاطون می‌گوید، ما در عالم هستی در انتهای غاری هستیم و روی صندلی‌هایی نشستیم كه ته غار را می‌بینیم. از ابتدای غار نوری می‌آید و افرادی در حال عبورند. سایه و شبح حركت آنها روی دیوار می‌افتد. آنچه كه ما از عالم معنا و عالم وجود می‌بینیم همین سایه‌هاست. شخصی بلند می‌شود و بیرون می‌رود. یعنی خود را آزاد می‌كند و بیرون می‌رود. در بیرون حقیقت را می‌بیند. واقعیت را درك می‌كند. برمی‌گردد بقیه را آزاد می‌كند و با خود بیرون می‌برد. این روندی كه در غار افلاطون یا مثل افلاطونی رقم خورده همانی است كه ملاصدرا آن را به یك فلسفه تبدیل كرده است.

فلسفه حكمت متعالیه "اسفار اربعه" یا سفرهای چهارگانه؛ سفر اول سفر از خلق به حق، یعنی از ته زندان به بیرون است. سفر دوم سفر در حق، یعنی در نور، روشنایی و عالم آزاد است. سفر سوم سفر از حق به خلق، یعنی دوباره به انتهای غار برمی‌گردد و سفر چهارم سفر با خلق به حق، یعنی اینها را آزاد می‌كند و با خود بیرون می‌برد.
آنچه كه شما مقوله نگاه افلاطون در مثل افلاطونی می‌بینید و جمع‌بندی آن، زمانی كه منتج به مفهومی كه 2100 سال بعد، فلسفه ملاصدرا را در اسفار اربعه ملاصدرا رقم می‌زند، در سری اول این سریال در 23 قسمت به بهترین كیفیت به تصویر در آمده است. این سریال 81 قسمتی است. فصل 1 و 2 آن هر كدام 22 قسمت است. سری 3 آن 13 و سری 4 آن 24 قسمت است كه مجموعاً 81 قسمت می‌شود.

اگر بخواهید فلسفه ملاصدرا یا افلاطون را ادراك كنید در فصل اول آن كه 22 قسمت است این چشم‌انداز به شما داده خواهد شد. یعنی شخصی بیرون زندان است و با مناسبات زندان آشناست. خودش این زندان یا غار را طراحی كرده است. یك "منجی" و اسطوره است. انسانی است كه دم مسیحایی دارد. داخل زندان می‌شود. ترتیباتی را اتخاذ می‌كند كه افراد را نجات می‌دهد. گزینش نمی‌كند. فاسدترین افراد تا شاخص‌ترین آنها را كه برادرش بوده و هدف هم نجات برادرش بوده است، همه را بیرون می‌آورد.

"سارا" یك اسم عبری است. دكتر سارا (Dr. sara tancredi) در زندان پزشك زندان است و با مایكل اسكوفیلد آشنا می‌شود و در نهایت در سری 4 با او ازدواج می‌كند و بچه‌دار می‌شوند. سارا معتاد است و خودكشی می‌كند. یكی از كسانی كه نوع سوم فرار را در این فیلم به خوبی نشان می‌دهد دكتر سارا است. فضایی كه در این فیلم می‌بینید، همه اینها هستند. سارا به عنوان مادر است یعنی ما "هاجر" و سارا را داریم. در ادیان ابراهیمی "اسماعیل" و "اسحاق" را می‌بینیم. اسلام از "اسماعیلیون" است و یهود و مسیحیت از "اسحاقیون" هستند. استمرار حركت مسلمان‌ها به هاجر و یهود و مسیحیت به ساره برمی‌گردد. هاجر مادر ادیان ابراهیمی از این حیث كه اسماعیل فرزند اوست. در اینجا سارا در زمینه سازی برای فرار اینها نقش بسیار مهمی دارد.

یكی از كسانی كه در این فیلم ایفای نقش كرده است به نام آبروزی (Abruzzi)، یكی از سردسته‌های گروه‌های مافیایی است. این همان كسی است كه در فیلم معروف ترنس مدرن «كنستانتین» در حالی كه كیانو ریوز به عنوان چهره اصلی بازی می‌كرد، نقش امام زمان شیطان را ایفا می‌كرد. یعنی شیطان زمان كه می‌آید همان كسی كه شما تحت عنوان لوسیفر در فیلم معروف «كنستانتین» می‌شناسید، پیش زمینه‌ای كه در ذهن همه هست اوست. حالا آن كسی كه در آنجا لوسیفر و خود شیطان است، در اینجا سردسته بسیاری از وقایع در داخل زندان است كه جایگاه خاص خود را دارد.

چهره مخوف و بسیار خاصی این گروه تی‌بگ (T-Bag) است. او در اثر مجامعت جنسی پدرش با عمه عقب افتاده‌اش، متولد شده است. تیبگ در تمام فصل‌های این سریال چهره شاخصی است. كسی است كه در نهایت بعد از این فرار و وقتی به زندان سونا در پاناما می‌روند و دوباره به آمریكا برمی‌گردند، همه جا حاكم است. یعنی به سادگی صحنه را در زندان شیكاگو به دست می‌گیرد. فساد اخلاقی و مناسبات هم‌جنس‌بازی‌اش در آنجا در اوج است. شخصی است كه كتاب مقدس را از حفظ است. یك زنازاده و حاصل زنای با محارم است. شخصی است كه در زندان سونا در پاناما روش سوسیالیستی حاكم بر زندان را كنار می‌گذارد. با بذل و بخشش پول اختیار همه را به دست می‌گیرد و زندان را حاكم می‌شود. در نهایت در سری 4 دوباره او را به آمریكا برمی‌گردانند.

مناسباتی كه صحنه‌های فیلم را واقعی نشان می‌دهد این است كه همه گونه‌ها هستند. سینمای ما نمی‌تواند چنین كاری كند. سینمای ما در نمایش چهره انسان‌های پلید یكسری آدم زمخت با بینی‌های پخ شده، چشم‌های پف كرده، لپ‌ها و سبیل‌های درشت را نشان می‌دهد. یعنی افراد بسیار قطبی‌اند. یعنی از صفر تا صد، صد نوع شخصیت را باید بچینید تا واقعیت جامعه باشد. سینما، تلویزیون و ادبیات ما چنین كاری را نمی‌كند. این خصوصاً برای دوستان جوانی كه به سینما و ادبیات علاقمندند یك درس است. در جمعی كه شما در زندان سونا در پاناما یا در سری اول در زندانی در شیكاگو، تنوع این كاراكترها با مسائل شخصی‌شان و شخصیت‌پردازی بسیار حرفه‌ای در سری اول می‌بینید و متوجه می‌شوید كه مایكل اسكوفیلد مایل نیست همه را بیرون ببرد، اما واقعیت اینكه در این فضای غار افلاطونی، مثل افلاطونی وقتی به سمت خلق آمد باید همه را به سمت نور، نجات و حق ببرد، اتفاق زیبایی است كه در این فیلم می‌افتد. آلوده‌ترین افراد تا سالم‌ترینشان را منتقل می‌كند.

فصل اول كه اشاره كردم مهم‌ترین فصل این سریال است فرازهای مهمی دارد كه عیناً می‌خوانم. در قسمت اول آن دكتر سارا می‌گوید: "من عقیده دارم آدم باید بخشی از راه‌حل باشد نه صورت مسئله" مایكل به او می‌گوید: "همیشه جزئی از تغییراتی باش كه می‌خواهی در دنیا ببینی" به این جمله خوب دقت كنید كه چقدر از نظر فلسفی مهم است. یعنی دوست داری دنیا تغییر كند، ولی كنار می‌نشینی و آرزو می‌كنی كه تغییر كند. بعضی‌ها هستند كه منتظرند حضرت مهدی(عج) ظهور كند. این گونه افراد می‌گویند كنار بنشینیم تا ظهور كند. به این افراد "حجتیه" می‌گویند. یعنی كسانی كه می‌خواهند تغییری رخ بدهد، اما نمی‌خواهند در آن تغییر باشند. این ترجمان فلسفی همان آیه است كه می‌فرماید: "إنّ الله لایغیر ما بقوم حتی یغیر ما بأنفسهم" تا شما در نفستان تغییری ایجاد نكنید تغییری در آن جامعه و قوم به وجود نمی‌آید.

در ادامه سارا می‌گوید: "این جمله مال من است!" مایكل به او می‌گوید: "فكر می‌كردم مال گاندی است" سارا می‌گوید: "جمله "به من اعتماد كن" هیچ ارزشی در دیوارهای این زندان ندارد". به انگاره‌ای كه در 24 و اِ.بی.اس دیدید برگردیم. یعنی فقدان اعتماد، فقدان اعتماد و فقدان اعتماد. پیامی كه دائماً فیلم‌های آمریكایی دیكته می‌كنند.
وقتی برادر مایكل، لینكلن را به جرم اینكه برادر معاون اول رئیس جمهور را كشته است به زندان آوردند تا اعدام كنند، همسرش كه الان با شخص دیگری زندگی می‌كند پسری دارد كه از لینكلن است و حاصل یك رابطه نامشروع بوده است. این موضوع خیلی مهم است. شما در سریال 24 روابط خیلی از افراد را نامشروع می‌بینید كه زنازاده هستند. همین طور در الیس (Alias)، لاست و بسیاری از این سریال‌ها به صراحت روی زنازاده بودن افراد تأكید می‌شود. در این سریال هم وقتی سوابق و زندگی كاراكترهای مختلف را می‌گوید روی این موضوع كه زنازاده هستند تأكید می‌كند.

در اندیشه اسلامی مفهومی به نام "صله رحم" داریم. اصالت، سلامت و پاكی رحم اساس سلامت تمدن است. وقتی می‌گوییم دانش پزشكی دانش سلامت انسان و دانش استراتژی دانش سلامت جامعه و تمدن است، زمانی جامعه و تمدن سالم است كه رحم‌های جامعه پاك باشد و رستنگاه و خاستگاه افراد كه همان رحم‌هاست سلامت و پاك باشد. یعنی بعد مادی آنها از جای سالم و پاكی نشأت گرفته باشد. پیامی كه سریال‌های متعدد دوره اخیر غرب و فیلم‌های سینمایی دوره جدیدشان دارد به شدت این موضوع را مورد هجوم قرار داده و كوبیده‌اند و دراین باره صراحت دارند. مثلاً در این سریال صریحاً اعلام می‌كند كه تی-بگ حاصل مجامعت جنسی پدرش با عمه عقب افتاده‌اش است. با توجه به اینكه تی-بگ حاصل چنین مناسبات غیر اخلاقی و نامشروع بوده است، اگر در جامعه‌ای ضریب تعداد افراد زنازاده آن بالا باشد چه خواهد ‌شد.

طبق آمار رسمی بیش از 50 درصد فرزندانی كه در غرب متولد می‌شوند مشخص نیست پدرانشان كیستند. این رقم از پنجاه و سه چهار درصد تا نود و دو سه درصد مشكوك است. واقعیت این است كه این هرج و مرج و انقلاب جنسی كه از دهه 60 میلادی در آمریكا شروع شد و اروپا را درنوردید و یكباره در حال نابود كردن جهان است، در حال برجسته كردن مفهومی به نام "زنازادگی تمدن" است. به راحتی قبح این مسئله در چنین فیلم‌هایی در حال شكسته شدن است. افراد با هشتاد قسمت، صد قسمت و بعضی سریال‌ها چهارصد قسمت و كاراكترهای آنها زندگی می‌كنند. دائماً این موضوع در ذهن افراد می‌نشیند. با توجه به این پیش زمینه كه می‌دانند فلان كاراكتر زنازاده است و مشكل دارد. در همه سریال‌ها هم این مسئله وجود دارد. وقتی لینكلن در زندان منتظر اعدام بود همسرش زمانی كه برای ملاقات می‌آید پسرش را هم به زندان می‌آورد تا اگر در آینده لینكلن اعدام شد، پسرش پدرش را دیده باشد. این پسر حاصل یك رابطه نامشروع جنسی است.

بارها گفته‌ام دیه‌گو مارادونا فوتبالیست معروف آرژانتینی موقعی كه می‌خواست با همسرش ازدواج كند و همه رؤسای جمهور، نخست وزیرها و پاد‌شاه‌ها در مراسم ازدواج او شركت كردند از همسرش دو پسر داشت. بعضی‌ها به شوخی می گویند، ازدواج پدر و مادرشان در خاطرشان هست، بچه‌های دیه‌گو مارادونا ازدواج پدر و مادرشان در خاطرشان بود. این اصطلاحی از فلسفه خانواده در غرب به معنی "هم‌باشی" است. یعنی مدتی با هم دوست پسر دوست دختر بودند. از همدیگر بچه هم داشته‌اند و حالا تصمیم گرفته‌اند ازدواج كنند.

در این قسمت لینكلن برادر مایكل به پسرش می‌گوید: "نمی‌خواهم مرا دوست داشته باشی. خودت را دوست داشته باش. تا یك ماه دیگر من مرده‌ام" چون مرا اعدام می‌كنند. بهتر است خودت را دوست داشته باشی. تو كه از من نفرت داری نمی‌خواهم مرا دوست داشته باشی، ولی سعی كن لااقل خودت را دوست داشته باشی. جواب پسرش این است: "همین حالا هم تو برای من مردی!" اگر این اتفاق در جوامع افتاد كه برای یك نوجوان پدر و مادرش مرده تلقی شوند، مفهومی كه معصومین‌علیهم‌السلام به عنوان صله رحم بر آن تأكید می‌كنند دیگر موضوعیت ندارد.

وقتی پدر و مادر مرده هستند و در زندگی دیده نمی‌شوند، این تمدن منقطع می‌شود. حالا هر قدر تكنولوژی، سینما، به فضا رفتن، بمب اتمی و همه چیز آن چشم همه را كور كند یك‌باره فرو می‌ریزد. مگر تمدن "رم" این گونه نبود. مگر آنچه كه در مصر ساخته شد. اهرام ثلاثه كه چهار پنج هزار سال همچنان پا بر جا مانده است. در حالی كه همین ساختمان را كه شما می‌بینید باید پنجاه سال دیگر خراب كرد. صد مهندس و معمار از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند تا بتوانند این ساختمان را بسازند. چه كسی باور می‌كند جادوگران دوره فرعون آن اهرام را ساخته‌اند كه چهار هزار سال است كه پا بر جا مانده است. آن تمدن‌ها پاشیدند. آن عظمتی كه شما در تخت جمشید شیراز، آكروپولیس یونان و دیوار چین می‌بینید، تمدن كنونی غرب هم مانند اینها می‌پاشد. چرا؟ چون این مناسبات در آنها وجود ندارد.

یكی از دوستان آبروزی، چهره‌ای كه در زندان برای خود مافیا دارد و سركرده زندانیان خدماتی است، به آبروزی می‌گوید: "چرا مایكل را استخدام كردی؟" وقتی مایكل كاری كرد كه در زندان بیفتد آبروزی او را استخدام كرد تا در كارهای خدماتی به او كمك كند. آبروزی در جواب می‌گوید:‌ "دوستانت را نزدیك خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیك‌تر" این جواب بسیار مهم است و یك دكترین در اندیشه ماكیاولیسم است. آنجایی كه گفته می‌شود هدف وسیله را توجیه می‌كند عمده تمركز در چنین نگاه‌هایی است.

مایكل به برادرش كه در زندان است می‌گوید: "من تو را از اینجا بیرون می‌برم" لینكلن می‌گوید: "این غیر ممكن است" پاسخ مایكل این است: "نه در صورتی كه تو اینجا را طراحی كرده باشی" منظورش این است كه این غیر ممكن بود اگر من اینجا را طراحی نكرده باشم، اما من خودم اینجا را طراحی كرده‌ام. مبتنی بر مثل افلاطون نقشه زندان را بر بدنش خال‌كوبی كرده است و بر اساس آن نقشه راه‌های فرار از زندان حتی راه‌های فرار از خاك آمریكا را تنظیم كرده است. یكی از نكات مهم فیلم مقوله "ترس" است. این مقوله را از میشل فوكو گرفته است. دكتر سارا ترسیدن در زندان را علامت و نشانه انسان بودن می‌داند. دكتر سارا به مایكل می‌گوید: "همین كه تو می‌ترسی نشان می‌دهد كه هنوز انسانی" مایكل به او می‌گوید: "نوجوان كه بودم. تصور می‌كردم داخل كمد یك هیولاست. برادرم به من گفت كافی است بروی و در را باز كنی و با او مواجه شوی. می‌بینی كه آنجا خالی است. در آنجا اصلاً هیولایی نیست. بلكه ترس است. پس در را باز كن و ترس را كنار بگذار" پاسخ سارا بسیار تكان دهنده است. او می‌گوید: "اما اینجا زندان است؛ یك در را كه باز كنی، پشت آن هزاران در دیگر است كه پشت هر یك از آنها واقعاً یك هیولا ایستاده است"، اصل نگاه به ترس موضوعی است كه در سری 3 و 4 الكس (Alex)، مأمور اف.بی.آی آن را تشریح می‌كند كه اساساً چنین گزاره‌ای چه ماهیت، جوانب و ابعادی دارد. مقوله ترس یكی از مؤلفه‌های اصلی این فیلم است.

در سری دوم، وقتی مایكل اسكوفیلد و گروهش از زندان فرار می‌كنند و به كشور پاناما می‌روند. الكس مأمور اف.بی.آی به دنبال مایكل اسكوفیلد می‌رود. قضیه فرار آنها به این صورت است؛ آن خانم كه معاون اول رئیس جمهور بود بعد از آنكه رئیس جمهور را كنار گذاشتند كفیل ریاست جمهوری شد. برادرش هم متهم است و شخصی را هم دستگیر كردند و به زندان انداخته‌اند تا اعدام كنند تا قضیه برادرش فیصله یابد، مشكل انرژی آمریكا مطرح است كه این كمپانی كه همان سرویس‌های اطلاعاتی و مقوله احزاب هستند، تصمیم گرفتند رئیس جمهور باید این كار را بكند.

مایكل اسكوفیلد بالاخره رئیس جمهور را می‌بیند و به او می‌گوید: "خانم رئیس جمهور! ما می‌دانیم كه برادرت زنده است و تو پاپوش درست كرده‌ای" و او را مجاب می‌كند كه اعلام برائت و تبرئه كند، اما اتفاقی كه می‌افتد این است كه متوجه می‌شود در قدرت بالاتر از رئیس جمهور آمریكا هم قدرتی است كه اجازه نمی‌دهد. آنجاست كه تنها راهی كه برای گروه مایكل اسكوفیلد، برادرش و آن افرادی كه با او از زندان فرار كرده‌اند باقی می‌ماند این است كه از خاك آمریكا بگریزند.

بنابراین اولی فرار از یك زندان فیزیكی یعنی زندان سخت، دومی از قوانین و مقررات و سیطره غیر رسمی است كه در آمریكا حاكم است. به این ترتیب آنها به كشور پاناما فرار می‌كنند. الكس مأمور اف.بی.آی به دنبال آنها می‌رود تا آنها را پیدا كند و از بین ببرد.

در سری اول چهره‌ای به نام كلرمن (Kellerman) می‌بینیم. او مأمور سی.آی.اِی دستیار امنیتی همان خانمی است كه معاون اول رئیس جمهور است. كسی را كه می‌خواهند از سر راه بردارند آن خانم معاون اول به كلرمن اطلاع می‌داد و او هم بی‌سر و صدا آن شخص را می‌كشت. كلرمن در چنین قضایایی دخیل بود. بعد از اینكه این خانم رئیس جمهور می‌شود، كلرمن را كنار می‌گذارد. كلرمن چون نادیده گرفته شد دو بار دست به خودكشی زد. در اینجا به فرار نرم توجه می‌كنیم كه انسان از خود می‌گریزد.

همان طور كه اشاره كردم سه نوع فرار داشتیم: 1) فرار از زندان. 2) فرار از قوانین و مقررات حكومتی و تمدن. 3) فرار از خود. كلرمن در فرار از خود تصمیم می‌گیرد دو بار خودكشی كند. او تفنگ را به سمت خود می‌گیرد ولی گلوله گیر می‌كند. در این میان احساس می‌كند كه یك كار نیمه تمام دارد. حالا كه خانم معاون اول رئیس جمهور رئیس جمهور شده و به قدرت رسیده و او را كنار گذاشته است، كلرمن از این موضوع بسیار ناراحت است. به همین دلیل در دادگاه به عنوان شاهد دكتر سارا حاضر می‌شود و به نفع او شهادت می‌دهد.

می‌دانید كه در سری اول، دكتر سارا به فرار این گروه كمك كرد، ولی در انتهای فیلم دارو مصرف كرد خودكشی كرد. بعد هم به جرم همكاری، قتل و مواردی از این دست او را محاكمه كردند. كلرمن در این قضایا شركت می‌كند و در دادگاه به نفع این خانم شهادت می‌دهد تا تبرئه شود. بعد مثل الكس مأمور اف.بی.آی كه دنبال مایكل و گروه او رفته است، دنبال آنها می‌رود تا بتواند به آنها دسترسی پیدا ‌كند. در آنجا با الكس روبرو می‌شود و در لحظه آخر الكس را با گلوله از پا در می‌آورد و او را حذف می‌كند.

مایكل و افراد همراه با او به پاناما می‌روند و در محلی به نام سونا زندانی می‌شوند. در سری سوم تمركز روی زندان سوناست. این زندان نوعی جامعه سوسیالیستی است. آنچه كه تداعی می‌شود، "گوانتانامو"ست. در این سلسله زندان‌ها اگر باستیل روزی تاریخ‌ساز بود و الكساندر دوما، ویكتور هوگو و دیگران آن را جاودانه كردند، اگر زندان آلكاتراز را برترند كاستر و دیگران جاودانه كردند، زندان گوانتانامو در تاریخ بشری، زندانی چند ملیتی با جوانب خاص خودش شد. سونا در واقع همان زندان گوانتاناموست. البته به جای آنكه در كنار كوبا باشد، سونا بر وزن كوبا، در پاناماست. پاناما هم نزدیك آنجا و در حوزه كشورهای كارائیب و در آمریكای مركزی است. در این فیلم چهره‌ای به نام ژنرال است كه نفر اصلی است. او بزرگ كمپانی است. در فیلم الیس (Alias) مفهومی به نام "اتحادیه" داشتیم. اتحادیه همانی بود كه ده دوازده نفر دور هم جمع می‌شدند و تصمیم می‌گرفتند جهان را چگونه اداره كنند. در حال حاضر هم كمیته‌های متعددی برای اداره جهان وجود دارد. مثل كمیته سیصد، باشگاه رم و چهره‌هایی كه اخیراً می‌شناسید و می‌شنوید و مطرح شده‌اند. رده ژنرال از رئیس جمهور آمریكا بالاتر است و چهره اصلی كمپانی است. اینها برنامه‌ای می‌ریزند تا جیمز وسلر را از زندان سونا كه یك جامعه سوسیالیستی است فراری دهند.

طبقه بندی: اخبار روز،
برچسب ها:فرار از زندان، فرار از زندان دكتر عباسی، اسكوفیلد و دكتر عباسی، تحلیل سریال فرار از زندان، عكس بازیگران فرار از زندان،

[ جمعه 31 اردیبهشت 1389 ] [ 12:50 ب.ظ ] [ آرش اکبری ]

[ نظرات() ]